עמוד הבית חדשות מקומי חדשות מהארץ טורים תרבות אוכל תזונה וספורט רכילות נדלן תיאום תורים אינדקס עסקים קופונים
טורים

הטור של סמימי: היכן הריבונות בפריפריה?

כמו בכל שבוע, סמימי אוסף לכם את כל העדכונים הכי חמים של השבוע, עם תודות, ואפילו תמונות נוסטלגיות ומרגשות

ירון סמימי | 09.02.2020 07:00

ריבונות?!

לפני שמדברים על החלת הריבונות ביהודה, שומרון ובבקעה כדאי שיחילו את הריבונות בנגב הדרומי ובכלל בדרום. השבוע כולנו שוב קמנו בבהלה לתוך אותה מציאות ארורה שפוגעת כל פעם בנו ובילדנו הרכים. אני כבר לא מדבר על אחינו בשדרות שמתמודדים מדי יום עם אותה מציאות אכזרית ולא הגיונית בישראל 2020. 

#פברואר_יוצא_מן_הכלל 

במסגרת חודש פברואר יוצא מן הכלל- חודש להעלאת מודעות לאנשים עם מגבלה שמובילים ב"נתיבים"- החברה לקהילה ופנאי בנתיבות, הגיע אביחי שלי לגן "מטילדה", שם הוא סיפר לילדי הגן על איך זה להיות אדם המתמודד עם לקות ראיה, איך משתמשים בשעון, טלפון ומקל נחייה. בנוסף אביחי הקריא להם סיפור מתוך ספר בכתב ברייל ולסיום הילדים ציירו ציור חופשי על דפים עם כתב ברייל.  כל הכבוד לאביחי על ההירתמות והעשייה הנפלאה – גאים בך ועל פועלך היוצא מן הכלל!

#עצוב

השבוע התבשרנו בצער ש-45 עובדים מהמפעל "מוליכי תבל" יפוטרו וזאת בשל סגירת המפעל ומעבר רוב הפעילות שלו לעיר קריית גת. אותם עובדים יקרים יצטרכו כעת למצוא את עצמם מחדש. חלקם בגילאים מבוגרים באופן יחסי שלמרות שעוד כוחם במותנם הם יצטרכו להתמודד עם המציאות האכזרית של שוק העבודה הישראלי.

כמובן שזה מחיר הגלובליזציה וזה מייצג תופעה עולמית רחבה של סגירת מפעלים והעתקתם לייצור במדינות המזרח או במקרה הנ"ל בטורקיה, אך עדיין עלינו להבין כחברה ובטח ובטח כמדינה את חשיבות הייצור המקומי גם של ה- low-Tech ולא רק של  High-Techששם אנחנו מתמודדים די בהצלחה ב"ה. תהליך זה קרה ברבות השנים בארה"ב ומאז שידידנו טרמפ נבחר שם לנשיאות הוא עושה הכל למען הייצור המקומי ושם דווקא הכלכלה פורחת יותר ויותר מאז. המשפט שמנחה אותו בכל נאום מאז תקופת הבחירות שם הוא "בואו נעשה את אמריקה נהדרת בשנית", דבר אשר מיושם במדיניות הכלכלית שלו. מקווה שבעלי המפעל ומשרדי הממשלה יעשו הכל כדי לסייע להם בתהליך המורכב והמאתגר הזה.

#ח.צ נתיבות

חברת ח.צ נותנת שירות בכל אזור הדרום, לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים. השירות מותאם באופן אישי לרמת התפקוד ולצרכים של האדם, מתוך מטרה לקדם מתמודדים ולחזק את מעורבותם בקהילה. הצוות המלווה הינו צוות מקצועי של עובדים סוציאליים ומדריכי שיקום ובעל תפיסות המקדמות שותפות ושוויון. 

השבוע, התקיים במשרדם שבנתיבות, יום עיון לאנשי מקצוע. במהלך היום הועברו הרצאות מרתקות על הגישות המקצועיות ועל דרכי טיפול מגוונות בתחום. מכירים אדם המתמודד עם אתגרים נפשיים? מוזמנים להפנות אותו למשרדי העמותה והם יבחנו יחד איתו כיצד ניתן לסייע לו 08-6271420

תודה לך איציק!

השבוע התקיים ערב פרידה ממנהל המרחב של מד"א, איציק אלפסי. אלו הדברים המרגשים שכתבו לו עובדי ומתנדבי מד"א נתיבות: "איציק היקר, מודים לך על שנים של עבודה משותפת. תודה על ההקשבה, הנתינה, האכפתיות, האנושיות והרצון לעזור במה שרק אפשר".

הרכבת לבאר שבע מקדימה ב-5 דקות

לאור בקשה של מספר רב של תושבים הנוסעים מדי בוקר לעיר באר שבע, ובעזרתו של חברי הטוב שי סיטבון, רכבת ישראל הוציאה השבוע את ההודעה הבאה: "במסגרת עדכון הלו״ז הבא של רכבת ישראל (החל מ-22.02) צמצמנו עצירות בתחנות בכלל התחנות מ-2 דקות לדקה. כתוצאה מכך, רכבות 597 ו-599 יגיעו לב״ש מרכז בשעה 06:00 ו- 07:00 בהתאם (5 דקות לפני). למרות שמדובר "בכולה" 5 דקות מסתבר שזה היה מאוד קריטי לעובדים רבים ובעיקר לכאלו שצריכים להספיק להגיע לשאטלים שלוקחים אותם מהרכבת לרחבי ב"ש וגם לאזורים אחרים כדוגמת ערד וירוחם.

מה עם ימי שישי?

במקביל לנ"ל ישנו רצון ברכבת ישראל לבחון את בקשה נוספת שעלתה מהשטח והיא הוספת שעה נוספת בשעות הבוקר בימי שישי וערבי חג לבאר שבע. כיום שעת ההגעה במועדים הנ"ל הינה 7:11 ו8:42 ורוצים לבחון אפשרות לרכבת נוספת שתגיע באזור 8:00 לבאר שבע. במידה וזה צורך שקיים גם לכם אנא הגיבו בפוסט שנמצא בקבוצת הפייסבוק "צריכים משהו נתיבות" ובקשו מאנשים רלוונטיים נוספים גם להגיב שם.

#גאווה

מזל טוב לתושב העיר נתיבות- לביא סבג בוגר מחזור ב' של מכינת מעשה בנגב, שסיים השבוע בהצלחה קורס קצינים. גאים בך מאוד ומאחלים בהצלחה רבה בתפקיד החשוב של קצין בצה"ל!

#תודה

תודה ענקית לעסק היקר – שיש ג׳אן- משטחי יוקרה למטבח, על תרומת השיש והכיור למשפחה מנתיבות שביתה נשרף.

יָא חָסְרַא/ שלמה בן דוד

בתמונה ניתן לראות משפחה יהודית המתפרנסת מהכנת לחם בקזבלנקה המרוקאית.