עמוד הבית חדשות מקומי חדשות מהארץ טורים תרבות אוכל תזונה וספורט רכילות נדלן תיאום תורים אינדקס עסקים קופונים
חדשות מקומי

"אנחנו לא רובוטים – צריך לעשות זאת באופן הדרגתי ומסודר"

על הסטודיו החדש שנפתח בנתיבות, אין מצב שלא שמעתם. הסטודיו עונה לשם "סטודיו 180 לאימונים", והוא תחת חסותם של האחים סאלי ומטר סיגרון. הסטודיו ידוע בהיותו חדשני עם המכשירים החדישים ביותר שנמצאים בשוק. בנוסף, עיצובו מהמם, וכמובן, שגם המאמנים ניחנו ביחס מדהים, ביצירתיות, ייחודיות, ובאכפתיות כלפי התהליך שעובר המתאמן. השניים דואגים להפוך את האימון לחוויה מהנה, במקביל לכך שהוא משפיע ומניב פירות. עד כה, הסטודיו צובר תאוצה רבה, ומפני כך, סאלי חשף לנו בראיון מיוחד את כל הטיפים והסודות בתחום הכושר ומצא את הדרך המושלמת עבורכם איך לחזור לשגרה לאחר החגים

אושר סיגרון | 05.11.2019 10:13

מהי החשיבות של הספורט עבורנו?

"הרמב"ם כתב מפורשות "נפש בריאה בגוף בריא". מי ששומר על הגוף שלו בריא, שומר גם על נפשו בריאה, זו בעיניי גולת הכותרת".

איך כושר משפיע על התפתחותם של בני הנוער?

"בגילאי ההתבגרות שחרור הורמוני גדילה ומין עשויים להוביל למיצוי פוטנציאל הגדילה ולעלייה במסת השריר, לעידוד הצמיחה לגובה, עידוד ההתפתחות, הבשלות העצבית, המוטורית, הרגשית והחברתית. אימוני התנגדות (כוח) תורמים לפיתוח כוח השריר והעצם וחיוניים לתהליך הגדילה והתפתחות השלד וגם יתרמו לשיפור היכולת הגופנית, להגדלת כוח שריר, ולשיפור המהירות והביצועים הספורטיביים בקרב ילדים צעירים. אימוני התנגדות הכוללים תנועות ותרגילים מורכבים הבאים לידי ביטוי בחיי היום יום ובספורט הם רובד מרכזי באימוני הספורטאי הבוגר בתחום התמחותו בספורט בענפים רבים ובפרט בענפי הכוח. אימוני התנגדות בשילוב אימון אירובי הם כלי חשוב לשיפור מדדים פסיכולוגיים, חברתיים ורגשיים, בקרב מתבגרים בכלל ובקרב מתבגרים בעלי עודף משקל והשמנה בפרט. ועל כן, הם אמצעי ישיר להגברת ההתמדה, המסוגלות העצמית ותחושת ההצלחה בקרב אותם הילדים ובני הנוער".

איך ספורט תורם ללמידה ולריכוז?

"מחקרים מצביעים על קשר ישיר וחיובי בין עיסוק בפעילות גופנית ומשחקים, להתקדמות בלימודים של התלמידים. ההשפעה המיטיבה של פעילות גופנית משפיעה על רווחה נפשית, מצב רוח והצלחה במבחנים. להתאמן יום לפני מבחן כדי להפיג את המתח, לתת למוח לשחרר אנדורפינים (הורמונים המשפיעים לטובה על מצב הרוח) ולהזרים את הדם – בהחלט יכול לתרום להצלחה ולמוכנות לקראת המבחן. בנוסף, נקודה חשובה לציון היא הפרעות למידה וקשיי קשב וריכוז. עיסוק בספורט (במיוחד זה המתאים ביותר לשיפור המצב פעילות אירובית בדופק גבוה יחסית, אימונים אנאירוביים מותאמים, עיתוי הפעילות הגופנית בסמוך ללימודים הריאליים וכדומה) יקל על ילדים הסובלים מליקויי קשב ברמות שונות. זאת לעומת אותם ילדים הסובלים מאותן הפרעות קשב ואינם עוסקים בפעילות גופנית כלל".

טיפים לאיך תלמידים יצליחו לשלב בין בית הספר והמבחנים, לבין שגרה של אימונים ואורח חיים בריא?

"ישנם כמה טיפים, אתן 2 מרכזיים שבעיניי הם החשובים ביותר כדי להשיג את השילוב הנ"ל: לרצות את זה מספיק, בסופו של דבר אנחנו עושים את הדברים שאנחנו רוצים לעשות ולא שמכריחים אותנו לעשות. אם יהיה לנו מספיק חשוב להתאמן ונרצה את זה מספיק, אנחנו נמצא את הדרך להתאמן בכל מצב, לא חשוב עד כמה היום שלנו היה צפוף באותו יום או כמה מבחנים יש לנו לעבור השבוע", אומר ונותן טיפ נוסף "דבר שני – ניהול זמנים נכון. יש לנו 24 שעות ביממה, מתוכן נוריד את שעות השינה והשעות בבית הספר, זה משאיר אותנו עם מספר לא מבוטל של שעות שבהן אנחנו צריכים לבחור שעה אחת מתוכן וללכת לחדר כושר / לסטודיו / לפארק / לשחק עם חברים בכדור או כל פעילות ספורטיבית אחרת. תפנימו שתמיד יש לכם זמן, השאלה האם אתם מנהלים אותו נכון".

"תהיו הגרסה הטובה ביותר של עצמכם, ולא של מישהו אחר, לא חשוב כמה קוביות יש לו בבטן"

סיימנו כעת את תקופת החגים, בה כולנו חרגנו מהתפריט – איך אתה ממליץ לחזור לשגרה?

"קודם כל זה בסדר לחרוג מהתפריט בזמנים שכאלה, אנחנו לא רובוטים. צריך להכיר בכך שישנן תקופות שצריך לשחרר קצת ולהרשות לעצמנו יותר בעיקר שמדובר בחגים ושמחות כאלה ואחרות, סה"כ אוכל זה דבר משמח. אבל כאשר חוזרים לשגרה ולפעילות היומיומית השותפת צריך לעשות "סטופ", להתחיל לצמצם בכמויות האוכל ולחזור למסלול של אכילת מאכלים בריאים ושמירה על מאזן קלורי בהתאם לצרכים שלנו. המלצה שלי היא לעשות זאת באופן הדרגתי ומסודר, לסדר מספר ארוחות קבוע מראש ולא ליפול לקטנות ונשנושים, אלא ביום אחד ספציפי בשבוע בו תתירו לעצמכם ארוחה אחת עתירה בקלוריות".

מספר טיפים לשיפור הכושר הגופני?

"את תצטרכי עוד כתבה רק על זה, אבל אתן לך כמה עיקריים: הדבר הראשון הוא שאם אין לכם רקע בתחום בכלל, קחו מאמן אישי, תתנסו באימונים בקבוצות קטנות ותשאבו כמו שיותר מידע מהמאמן שלכם כדי שבסופו של דבר לאחר תקופה מסוימת תוכלו לבצע את אותם תרגילים ולהבין על איזה שריר כל אחד עובד וכיצד הטכניקה הנכונה שעליי לבצע בצורה עצמאית. הדבר השני – אל תחקו אחרים שאתם רואים במכון. לא כל האצבעות שוות ולא כל בני האדם שווים, מה שמתאים לאחד לאו דווקא מתאים לאחר. תנסו להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמכם ולא של מישהו אחר, לא חשוב כמה קוביות בבטן יש לו. בנוסף, להכיר בעובדה שאין קיצורי דרך, אין נוסחאות קסם ואין שייקים כאלה ואחרים שיגרמו לכם לרזות מהר יותר או לפתח שריר מהר יותר, בסופו של דבר התמדה ועבודה קשה מביאות לתוצאות. הדבר האחרון הוא – תקראו, תעשירו את הידע! היום אנחנו בדור שהמידע חשוף לכל, כנסו ליוטיוב תראו סרטונים, תחפשו מאמרים של אנשים נחשבים בתחום ותלמדו מהם. ידע זה כוח".

אתה מאמין בלבחור ביעד ריאלי ויחסית נמוך, שיותר קל להגיע אליו, או ביעד יחסית גדול, על מנת לשאוף רחוק ולהיות עם יותר מוטיבציה?

"חד משמעית ביעד ריאלי ויחסית 'נמוך', כמו שקראת לזה. צריך להבין שהתהליך יותר דומה לריצת מרתון מאשר לריצה קצרה ובריצת מרתון עוברים כמה תחנות בדרך… תציבו יעדים ריאליים, הגעה ליעדים האלו תעורר בכם מוטיבציה ותגרום לכם להשתפר עוד יותר לעבר היעד הבא, מאשר להציב מטרות לא ריאליות שרק יתסכלו אתכם יותר במידה ולא הצלחתם להגיע אליהם. אל תשכחו – כמו שלא עליתם 10 קילו בחודש ככה אל תצפו להוריד אותם בחודש".

"מי שלא נופל – לא לומד ללכת. תפיקו לקח מהטעויות, ותמשיכו הלאה"

"חיטוב הוא למעשה ירידה במסת השומן ושמירה על מסת הגוף הרזה (השרירים), לצורך כך נצטרך שני דברים: שמירה על מאזן קלורי שלילי – להוציא יותר קלוריות מאשר מה שאני מכניס – כדי לרדת באחוזי השומן. והשני – צריכה מספקת של חלבון לפי 1.5-2 גר' לכל משקל גוף – כדי לשמר מסת שריר" כך אומר המאמן לאלו שמעוניינים בחיטוב. לגבי העלאת מסה, הוא מספר לנו כי " צריך מאזן קלורי חיובי. בתקופת המסה אל תפחדו להשמין, מאוד קשה להעלות משמעותית במסת השריר ללא אכילת קלוריות גדולה וסך חלבון בהתאם. להפנים שזו תקופה ושה'עודף' יירד בתקופת החיטוב. בנוסף לכך, הייתי ממליץ גם לנסות לעלות במשקלי עבודה בתקופה זו שהגוף צורך הרבה קלוריות ויש לו מספיק אנרגיה".

הגענו ליעד – עכשיו איך אפשר לשמור על זה?

"התמדה באימונים ובשגרת התזונה היומיומית, 'לשחרר' קצת יותר במועדים ספציפיים מוגדרים מראש ולדאוג שהמאזן הקלורי שלי במהלך כל השבוע יהיה ניטרלי – כמות קלוריות שנכנסת שווה להוצאתה".

מעודד אותנו סאלי ואומר"לא קרה כלום אם חרגתם קצת מהתפריט, מי שלא נופל לא לומד ללכת. תפיקו את הלקח מהטעות ותמשיכו הלאה. כל החיים לפניכם! אין מי שלא נופל, זה בסדר, השאלה היא איך אתה קם".

מהו המוטו שלך בתחום הספורט?

"אין הטיפה חוצבת בסלע מכוח עוצמתה אלא מכוח התמדתה".

מסר להצלחה למתאמנים?

"תנסו ליהנות מהתהליך. בהתחלה יהיה קצת קשה, אבל כל ההתחלות הן קשות, ובטח של דברים ותהליכים שיש להם תגמול בחיים. ברגע שתיכנסו ללופ של האימונים ותהיו בתוך זה, אתם תלמדו ליהנות מהתהליך ואולי, לכו תדעו, גם להיות מאמנים בעתיד".

אז בדיוק קישרת אותנו לשאלה הבאה שלנו – במבט לאחור, איזה טיפ היית רוצה לקבל בעבר, ולתת עכשיו לצעירים ששואפים להיות מאמני כושר?

"להכיר בעובדה שאף פעם אנחנו לא יודעים הכל ותמיד יש לאן לשאוף, ללמוד ולהתפתח. ככל שתדעו יותר, יהיה לכם יותר כלים כדי להיות מאמנים טובים יותר. ואם ניחנתם ביחסי אנוש טובים וכישרון הדרכתי – זה רק עניין של זמן עד שתקבלו את התעודה ותהפכו להיות מאמנים מצויינים".