עמוד הבית חדשות מקומי חדשות מהארץ טורים תרבות אוכל תזונה וספורט רכילות נדלן תיאום תורים אינדקס עסקים קופונים
חדשות מקומי

הבדיקה הגורלית שהצילה את ענת מנצור ממושב פדויים; כל הפרטים

כך שיחות הטלפון השגרתיות לביצוע בדיקות ממוגרפיה הצילו את חייה של ענת ממושב פדויים: "גילוי מוקדם של סרטן השד הוא התרופה הטובה ביותר למחלה"

אריאל עידן | 22.06.2022 09:05

מאז הגיעה לגיל 50, מקבלת ענת מנצור המתגוררת במושב פדויים, שיחת תזכורת בכל שנתיים מאת מעיין עזריה, מזכירה רפואית ולוקחת דמים שאחראית על מדדי בדיקות ממוגרפיה של מכבי שירותי בריאות באופקים. מאז, מעידה ענת, היא חוגגת מועד כפול ביום ההולדת שלה: "כך אני נזכרת שאני צריכה לבצע את בדיקת הממוגרפיה לאיתור מוקדם של סרטן השד". אלא שהשנה, כשתוצאות הבדיקה של ענת הגיעו, חשכו עיניה: "הרגשתי פתאום הלם, כמו רוח חזקה לפנים. התגלה לי גוש סרטני בשלב מאוד מוקדם והופניתי לביצוע בדיקות המשך. זה מזל אמיתי שלא התעצלתי או ויתרתי והלכתי לעשות את הבדיקה. החיים שלי ניצלו".

סרטן השד נחשב למחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל, עם 12% סיכון לחלות במהלך החיים, כאשר הסטטיסטיקה מדברת על 1 מכל 8 נשים אשר תחלה בסרטן השד. כ-5,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות במחלה בישראל, כאשר ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ-90%.

"המטרה היא להקדים תרופה למכה", מסבירה ד"ר טלי בראון, מנהלת תחום קידום בריאות במחוז הדרום של מכבי שירותי בריאות: "בדיקות תקופתיות מצילות חיים, לכן צוות מחוזי יוזם פניה אל נשים באוכלוסיית היעד לבדיקת ממוגרפיה לאיתור מוקדם של מחלת סרטן השד. ישנה חשיבות גדולה בהסברה לציבור הנשים בגילאי 50-74 לבצע את הבדיקה באופן שגרתי".

לאחר קבלת תוצאות הבדיקה, החליטה ענת לגשת למרכז הרפואי של מכבי באופקים על מנת להודות באופן אישי למעיין ולסייע לה לעודד נשים מקבוצת היעד, לבצע את הבדיקה: "אני קוראת לנשים בגילאי 50-74 לצאת ולעשות את בדיקת ממוגרפיה במועד הנדרש", מסכמת ענת מנצור. "החשש אינו מוביל לשום מקום, לטמון את הראש בחול לא יעזור. במקרים מן הסוג הזה, גילוי מוקדם של גוש סרטני הוכח כתרופה הטובה והיעילה ביותר".