עמוד הבית חדשות מקומי חדשות מהארץ טורים תרבות אוכל תזונה וספורט רכילות נדלן תיאום תורים אינדקס עסקים קופונים
חדשות מקומי

"רובין הוד" בגלימת עו"ד

הם נלחמים עבור לקוחותיהם שניזוקו ומשיגים להם פיצויים ענקיים הם לא נכנעים לאיומים או לניסיונות השתקה וגם תורמים מיכולותיהם למען הנזקקים עורכי-הדין אלון ויצמן ויוסי אייכנברונר הם השם החם בקרב עורכי-הדין לתביעות נזיקין בישראל – ושמו של המשרד היוקרתי שלהם בנתיבות יצא למרחוק אל תפספסו

מערכת האתר | 09.01.2022 12:16

אם יש משהו שצמד עורכי-הדין אלון ויצמן ויוסי אייכנברונר, ממשרד עו"ד ויצמן-אייכנברונר, לא אוהבים בלשון המעטה – זה ניסיונות טיוח והיתממות של חברות ביטוח או רשויות שגרמו לפגיעה ומנסים להתחמק מאחריות.


מסתבר שהיום כבר לא צריך להיות "רובין הוד" עם חץ וקשת כדי להביא לצדק – אלא מספיקה גלימת עו"ד ובעיקר הרבה עקשנות חסרת פשרות.


ישבנו השבוע במשרד החדש של הצמד, בקומה השנייה של מתחם 'פריז סנטר', וניסינו להבין איך הם הגיעו לתחום ומה העצות שלהם לאנשים שלא יודעים שמגיעים להם פיצויים – או שיודעים וחוששים.
כבר בתחילת הפגישה משך את תשומת הלב תיק עב כרס שהיה מונח על השולחן, שמהווה דוגמא לעבודתם, שכוללת לפעמים גם הפעלת חוקרים פרטיים. מהפרטים שניתן לספר, התיק עוסק בילד בן 9 שננשך בידי כלב מאומן מסוג רועה בלגי ששייך לזוג העובדים בשירות המדינה. הנשיכה גרמה לילד גם פצעים קשים אבל בעיקר טראומה נוראית שתלווה אותו במשך שנים רבות.

עו״ד אלון ויצמן

"בתחילה", הם מספרים, "נעשו ניסיונות 'להעלים ראיות', אולם לאחר עבודת 'בלשות' מהירה על ידי צוות המשרד בסיוע חוקרים נאספו מכלול הראיות ובימים אלו אנו נמצאים לפני פסק דין שיעניק לקטין פיצוי של מאות אלפי שקלים".


ויצמן, תושב נתיבות. אייכנברונר, תושב מושב במועצה אזורית שכנה, חברים טובים וחיים את עולם המשפט כבר למעלה מעשור פתחו את המשרד לפני שנתיים וכבר הפכו לאוטוריטות בתחום. משרדם נחשב היום לאחד המוערכים ביותר בתחום דיני הנזיקין. אתם בטח שוברים את השיניים בניסיונות ההגייה של אייכנברונר, אבל יוסי לא מחליף את שם המשפחה בעד שום הון שבעולם משום שסבו שנושא את השם והעבירו לדורות הבאים היה היחיד ממשפחתו ששרד את השואה.


ההצלחה היא תוצאה של חיבור מצוין בין 2 עורכי דין בעל ידע משפטי רב ועם ניסיון של שנים רבות, אשר שם לו למטרה לתת מענה מקצועי ויסודי בתחום הספציפי של דיני הנזיקין, תוך מתן שירות אישי מתחילת הטיפול בתיק ועד לסיומו. למשרד, מתברר, יש קשרי עבודה אסטרטגיים עם טובי המומחים בתחומים השונים ואלה מלווים את לקוחות המשרד בכל צעד ושעל.


"אם אתה רוצה לקנות נכס ומחפש עורך-דין, תלך למשרד אחר, יש לו מעט משרדים טובים באזור. גם אם אתה רוצה לפתוח תיק גירושין, יש באזור עורכי דין מצויינים", אומר אלון. "אנחנו היחידים באזור שמתמחים בדיני נזיקין, כלומר בתאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעות תלמידים לפי פוליסת תלמידים, תאונות אישיות, נשיכות כלב, תביעות ביטוח, תאונות במרחב הציבורי, הוצאת דיבה ותביעות לשון הרע".

יש מלא עורכי-דין, למה ואיך בכלל הגעתם לתחום?
יוסי: " למדתי משפטים כי רציתי לשנות, להפוך את העולם למקום צודק וטוב יותר. את צעדיי בעולם המשפט התחלתי אצל השופטת שרה דברת, סגנית נשיא ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע. בחרתי דווקא שם כי עניין אותי להתחיל את ההתמחות במקום שבו מתרחשים הדיונים ושאפשר ללמוד בו כמה שיותר. אצל השופטת דברת למדתי המון מכיוון שהיא הייתה יו"ר הרכב ערעורים על פסקי דין של שופטי בית משפט השלום. היא השרישה בי יסודות חשובים לעו"ד, יסודיות, אבחנה בין טפל לעיקר ותכונה חשובה מאוד לעו"ד: להפעיל שיקול דעת בכל תיק ותיק; אצלה למדתי מקרוב איך התנהלות של עו"ד משפיעה ישירות על השופט".
בהמשך שימש יוסי עוזר משפטי לשופט בתחום הנזיקין ושם הכיר את רזי התחום, עם עבודה על אלפי תיקים של כל סוגי התאונות.


כחלק מלימודיו, הוא נחשף גם לצד השני, של הנתבעים – כאשר עבד כמנהל מחלקת הביטוחים בבירת הנגב באר-שבע. "כעורך דין שעבד משני צדי המתרס יש לי יתרון עצום הנובע מהבנה עמוקה של שני הצדדים. העבודה בבית משפט במשך שנים ארוכות נתנה לי להבין איך שופט מתרשם מטענות, מה לטעון בבית המשפט, ולא פחות חשוב, מה לא לטעון בבית המשפט", הוא אומר.

אלון, מהתושבים המוכרים בנתיבות, משמש זה כ-13 שנה כיועץ משפטי של חברת 'ח.כהן סוכנות מזון ומשקאות בע"מ', המחזיקה בין היתר ב'היפר כהן'. "מדובר בחברה צומחת ודינמית עם הון אנושי מצוין ושם נחשפתי לעולם המשפטי ולמגזר העסקי ולמדתי המון. במהלך השנים שימשתי בתפקידים שונים גם בעולם העסקי. כיועץ משפטי ותיק, הוא עסק בעיקר בתחום דיני הנזיקין, העבודה, חברות, רגולציה ועוד והוא מכיר את התחום היטב.

עו״ד יוסי אייכנברונר

בסוף, כשמגיע אליכם מישהו שנחבל באופן קשה, אתם צריכים לדעת רפואה כדי להבין את ההשלכות..
"אתה צודק", עונה יוסי, "ולכן המשרד שלנו מתפתח כל הזמן ברמה המקצועית: אנו יוצאים להשתלמויות על בסיס קבוע ולאחרונה אף השתתפנו בקורס אורתופדיה, עם מיטב המומחים בארץ, כדי להבין את האֲנָטוֹמִיָּה של גוף האדם והבעיות הרפואיות של הלקוחות שנגמרות כתוצאה מהתאונות למיניהן וסוגיהן – וכל זאת בכדי להעשיר את ההבנה ולשלוט במסמכים הרפואיים בצורה טובה יותר".


אלון מוסיף ש"גם בפן הטכנולוגי אנו שואפים לתת מענה מתקדם ומאפשרים לקדם פגישות עם לקוחות באמצעות שיחות וידאו בזום, מאפשרים חתימה דיגיטלית על מסמכים מרחוק ופותחים ערוצי תקשורת מגוונים, כמו וואטסטפ, מייל, טלפון, אתר אינטרנט מתקדם, עמוד פייסבוק, אינסטגרם וכו'"

למה עו"ד שלא מתמחה בנזיקין אבל בקי ברזי עולם המשפט יתקשה להשיג את מה שאתם משיגים?
אלון: "עולם המשפט הוא עולם אינסופי. אני מאמין שמשרד שמגדיר את עצמו 'משרד בוטיק' ומעוניין להעניק שירות משפטי ברמה הגבוהה ביותר, מחויב לתת מענה בסטנדרט גבוה מאוד ולכן אני באופן אישי לא מאמין בעיסוק במספר רב של תחומים בצורה רוחבית. כמו שאמרתי לך קודם 'אם אתה מחפש לחתום חוזה – חפש משרד שעוסק בתחום הזה. אנחנו מתמקצעים מבוקר עד ערב בתחום הנזיקין ולכן יש לנו יתרון בנושא. אנחנו מונחים בזה, חיים את זה ואפילו חולמים על זה 24 שעות ביממה. בזכות הניסיון שלנו מכירים את הדקויות ויודעים לזהות את ה'שטיקים' ו'הטריקים' של חברות הביטוח – ותאמין לי שלמרות שהם משתכללים כל הזמן – אנחנו מצליחים לקדם את התיקים ביעילות ובמהירות ולהשיג תוצאות מצוינות"


לצערנו, אין לנו את אפשרות לבחור את השופטים בתיק (כמו בארה"ב) אבל בכל זאת בזכות הידע וההכרות אנו כבר יודעים באיזה בתי משפט נמצאים שופטים שמעניקים פיצוי גבוה יותר (תתפלא לשמוע, ישנם הבדלים משמעותיים בפסיקה בין השופטים, איפה מתנהלים תיקים בפרק זמן קצר יותר וכיוצ"ב
יוסי: עו"ד המתמחה בנזקי גוף הוא האדם המרכזי שעובד בשיתוף פעולה עם התובע/ת לכל אורך ההליך, מלווה אותו באופן אישי ומקצועי, מגיש את כתב התביעה כנגד הגוף הנתבע, ניהול ההליך בבית המשפט או מול חברת הביטוח ועד לקבלת התוצאה הרצויה וחתימה על מסמכי הפיצויים (כתבי סילוק).
הליך התביעה והייצוג בבתי המשפט במקרה של תביעות נזיקין עשוי להיות מורכב וארוך, סחבת של ממש לא פעם בניסיון להתיש את התובע ולכן הוא מחייב הבנה מעמיקה של כל שלב בהליך.


"במקרים רבים", הוא מספר, "הנתבע טוען כי הוא אינו אחראי לפגיעה ויטיל את האחריות לאירוע או לתאונה על התובע ו/או על גורמים אחרים. פעמים רבות, התובע יתמודד מול גופים גדולים וחזקים שיעשו הכל על מנת שלא לשלם את הפיצוי לתובע ותוך כדי מנסים להוציא אותו שקרן וקטן. צריך להבין שתביעות פיצויים מתנהלות מול חברות ביטוח, עיריות, מועצות אזוריות, קופות חולים, המדינה, בתי חולים וגופים גדולים וחזקים. הם לא פראיירים. אותם גופים מביאים לצידם משרדי עו"ד בעלי מומחיות בתחום הנזיקין ולכן יש חשיבות מאוד גדולה לייצוג מקצועי של עו"ד העוסק בתחום הנזיקין המבין את 'השפה הנזיקית', כדי לוודא שלא ינסו 'לסובב אתכם'. עו"ד 'רגילים' שלא מכירים את תחום הנזיקין עשויים לגרום לכך שהפיצוי שיתקבל יהיה לא הולם ונמוך משמעותית מאשר עו"ד שמתמחה ספציפית אך ורק בתחום; ראיתי לא מעט מקרים כאלה וזה חבל לי, כי מדובר על עוגמת נפש רבה שעשויה להיגרם. יש דברים שלא מתחכמים איתם".

המשרד החדש במתחם פריז בנתיבות


לדברי יוסי, "בשורה התחתונה – עו"ד שזה תחום העיסוק שלו חייב להיות בקיא בפסיקה הרלוונטית ובשינויי חקיקה והכי חשוב – להיות זמין ונגיש ללקוחות, לתת אוזן קשבת ולנהוג בסבלנות כלפיהם. בתחום הנזיקין, לקוחות מגיעים אליך עם סיפור חיים, עם טראומות שעברו והם מחפשים עורך דין שיכיל אותם ואת האירוע שעברו".


אגב, השניים מספרים כי יגישו בימים הקרובים תביעת ענק כנגד שורה של גורמים על פרשה שזעזעה לאחרונה את תושבי נתיבות והסביבה – ועוד ידובר בה רבות.

עד כמה באמת עיר קטנה כמו נתיבות צריכה משרד עו"ד שמטפל בנישה הזו? התיקים הללו נפוצים?
אלון: "נתיבות מבחינתי היא בית ומטרופולין מרכזי וכבר מזמן לא נחשבת עיר קטנה לו מעט בזכות ראש עיר מצוין.


גם השכנות שדרות ואופקים גדלות באופן מרשים. במשך שנים אני שומע את האמירה המקוממת 'הלכתי לעורך דין מתל-אביב' ולא הבנתי למה צריך לנסוע עד למרכז כדי למצוא "עו"ד כריש בתחום", בשעה שתאונות מתרחשות בכל זמן ובכל מקום, גם פה. לכן, כיוון שאנחנו ממוקמים בעיר שצומחת ומתפתחת בקצב מואץ ותהפוך להיות העיר השנייה בנגב בגודלה אחרי באר שבע, מן הראוי שיהיה בעיר משרד נגיש לתושבי האזור. היום אני יכול להגיד בביטחון רב, אין לתושבי האזור סיבה לנסוע יותר לתל אביב או ירושלים. לא צריך לנדוד עד לשם כדי לזכות בפיצויים שמגיעים לכם!".


"צריך להבין", מסביר אלון, "שכמות התביעות שמוגשות בפריפריה נמוכה מאשר במרכז הארץ. לא אחת אנחנו נפגשים עם לקוחות שלא ממש ידעו שמגיע להם למצות את הזכויות שלהם וכאן אנו נכנסים לתמונה. אנו נעלה את המודעות לזכויות תושבי האזור ונפעל שחברות הביטוח ישלמו את מלוא הפיצוי המגיע לנפגעים. הגיע הזמן שכך ייעשה".


יוסי: "כעורך דין שראה כבר אלפים רבים של תיקים מול עיניו, אני מאמין שתמיד קיימת דרך יצירתית לפיצוח תיק ומציאת הטענה המשפטית שתביא לסיומו בצורה הטובה ביותר עבור הלקוח, וצריך לעשות הכול בכדי לאתרה. תאונות מתרחשות בכל עיר ובכל מקום: תאונת דרכים, תאונת עבודה, תאונת מדרכה, תאונת אופניים לרבות אופניים חשמליים או קורקינט, תאונת טרקטורון ודו-גלגלי, תאונות ילדים ועוד… למרבה הצער לא חסרות תאונות מכל הסוגים. באנו עם בשורה לתושבי נתיבות: אין לכם צורך להרחיק ולנסוע לעורכי דין בגוש-דן או בכל מקום אחר, מכיוון שמשרדנו מעניק טיפול מקצועי ומקיף בכל תחום הנזיקין עם ניסיון רב בנישה זו. לאחרונה", הוא מגלה ומצביע על הספרייה הסמוכה שמלאה בתיקיות חדשות, "משרדנו קיבל מספר תיקים גדולים של הרוגים ופצועים קשה בשל מקרים טראגיים באזור ואנחנו יכולים לומר בביטחון שהם מקבלים את הטיפול המקצועי ביותר. אנחנו משתדלים להכיל עם המשפחות את האירועים הקשים שעברו. הזמינות של המשרד ללקוחותיו הוא חלק חשוב, בלתי נפרד".

אחת מהבעיות של מערכת המשפט היא הזמן הרב עד שהנפגע מקבל פיצוי..
אלון: "אתה לגמרי צודק. ולכן לי באופן אישי, המון ביקורת על המערכת. צריך להבין שבישראל נפתחים מאות אלפי תיקים בשנה – כאשר כמות התיקים שנסגרים נמוכה מכמות התיקים שנפתחים והדבר יוצר עומס שהולך וגדל. כיום תיק נזיקין יכול להימשך 2-3 שנים. זה המון זמן. בהחלט יותר מידי זמן ואחת הסיבות העיקריות היא שהנתבעים וחברות הביטוח מושכות את ההליך על מנת לדחות את תשלום הפיצוי משום שבזמן שהכסף באמתחתן, ממשיכות החברות להפיק רווחים מכספים אלה. בזמן שהשופטים רואים את 'משיכת' ההליך אך לא פועלים בצורה אקטיבית יותר כנגד תופעה זו".

האם יש תיק מיוחד שהשפיע עליכם ?
אלון: "בגלל שמדובר בנזיקין, כלומר באירועים עם נפגעים ברמות חומרה כאלה ואחרות, כל תיק נחקק בזיכרון – במיוחד בגלל שאנחנו 'נשאבים' אליו ו'חיים' אותו. באופן אישי אני יכול לומר לך שתיקים שבהם מעורבים קטינים או חסרי ישע, מלווים אותי הביתה, גם כשאני עוזב את המשרד בסוף יום עבודה ואני לא מפסיק לחשוב עליהם ולנסות להביא לצדק בהם בעזרת הטיפול המשפטי המקצועי ביותר".
ואכן, המשרד מטפל במקרים קשים מאוד של קטינים שקיפחו את חייהם ובמקרים אחרים שבשלב זה לא ניתן לחשוף את הסיפורים".


שמעתי שמפעם לפעם אתם גם מעניקים סיוע משפטי בחינם לנזקקים..
השניים לא רצו בתחילה לפתוח את הנושא וניסו להצטנע, אבל כשקצת לחצתי, יוסי אמר: "באופן כללי 'אין הנחתום מעיד על עיסתו' אבל השמועה נכונה: אנחנו לא אחת מלווים מקרים ואף מייצגים לקוחות שמצבם הכלכלי אינו מאפשר תשלום למשרדי עורכי דין". אלון מוסיף: "האמת שאני פחות מתחבר למקרים שמעבירים אליי במייל ומבקשים ייצוג. אני אוהב לבחור בעצמי את התיקים שבהם אני מוכן לטפל ללא תשלום".

מה "האני מאמין שלכם"?
יוסי: "אני רואה שליחות ציבורית בתפקידי. היה חשוב לי לבחור תחום שבו אוכל לסייע לכמה שיותר אנשים. זו גם הסיבה שעם הקמת המשרד בחרנו לייצג ולהילחם את מלחמתו של האזרח הפשוט, מבוטחים ונפגעי גוף אל מול התאגידים הגדולים במדינה. הסיפוק לעזור לאדם שסבל מנזק גוף, או שתביעתו נדחתה ע"י חברת ביטוח או ביטוח לאומי, הוא אדיר. קשה לי להאמין שהוא קיים בתחומים אחרים בעולם המשפט או במקצועות אחרים".


אלון: "לשמוע את הלקוח אבל לא רק לשמוע אלא בעיקר להקשיב לו!! בניגוד לאחרים, אני לא מקבל את הגישה של להפריד את הרגש מהשכל. אנחנו חושבים שניתן לנהל תיק באופן שכלי אבל חייב להתחבר לסיפור, ללקוח ולכל מה שהפגיעה גרמה לו. רק כך נלחמים באמת ומנצחים".

יש לכם בכלל זמן לעצמכם? מה אתם אוהבים לעשות ברגעי הפנאי?
יוסי: "אני קורא ספרות מקצועית וגם ספרות רפואית בתחום הנזיקין. אבל יותר מכל אני אוהב לקרוא פסיקה עדכנית בתחום הנזיקין. אני יודע שזה נשמע מוזר אבל אני ממש נהנה מזה: אני נוהג בכל שבוע לקרוא לפחות 5-6 פסקי דין עדכניים בתחום הנזיקין. בתחום שלנו ידע זה כוח. עם זאת, כמובן שאהבה האמיתית שלי היא לבלות בחיק המשפחה".


אלון: "אני, בניגוד ליוסי, פחות אוהב בסופי שבוע ובשעות הפנאי לקרוא את פסקי הדין שהוא שולח אלי באמצע הלילה", אמר בחיוך. "מבחינתי להיות בקרבת משפחה וחברים זו ההנאה הגדולה ביותר. לפני כ-4 חודשים נולדה לי תינוקת מקסימה כך שאת השעות הפנויות שלי אני נהנה להקדיש לה".

לקראת סיום, אלון ויצמן משתף בחזון שלהם ל-5 השנים הקרובות: "להמשיך את העשייה המדהימה והמבורכת יחד עם יוסי השותף שלי ועם אפרת שהצטרפה אלינו לאחרונה למשרד, לשמור על הקיים ולהתרחב ולצמוח בעז"ה ברמה האישית והעסקית, לחזק את הקשר עם הקהילה ולהירתם בכל עת".