עמוד הבית חדשות מקומי חדשות מהארץ טורים תרבות אוכל תזונה וספורט רכילות נדלן תיאום תורים אינדקס עסקים קופונים
טורים

נפגעתם פיננסית מהקורונה? כל הפתרונות והדרכים להקל עליכם!

התפשטות הקורונה גרמה להשבתת המשק, לחוסר עבודה, להפסדים כספיים ולקשיים פיננסים בעיקר לעסקים הקטנים. לאור כך, אביחי חדד, מדגיש לכם כמה דברים חשובים במיוחד!

אביחי חדד | 15.03.2020 13:14

בעוד שהמכה שהנחיתה מגפת הקורונה על קונצרנים וחברות גדולות במשק עומדת במרכז הדיון הציבורי מאז פרוץ המשבר, העסקים הקטנים בישראל משלמים מחיר כבד על רקע ההחרפה של הימים האחרונים.

לפיכך, אני ממליץ לכם על מספר צעדים כלכליים לסיוע לעסקים הקטנים.

להלן מספר צעדים שצריכים להיכנס לתוקף באופן מיידי על מנת למזער עד כמה שאפשר את הנזק שייגרם לבעלי העסקים המקומיים בעיר:

• פטור מלא של תשלומי ארנונה לעסקים שנסגרו בעל כורחם ו – 70% הנחה בתשלומי ארנונה לעסקים פעילים במתכונת מצומצמת עד לסיום המשבר. ביטול מס שילוט לעסקים בעיר עד לתקופת סיום המשבר.

• תקציבי אירועים שתוכננו בתקופה הקרובה ילכו לסיוע למשפחות נזקקות לצורך רכישת מוצרי צריכה בסיסיים על ידי שוברים שישלחו להם. במקביל אני קורא לבעלי רשתות הסופר מרקטים בעיר לתת הנחה מקסימלית עבור שוברים אלו על מנת לתת אפשרות למשפחות אלו לרכשו כמה שיותר בשובר שניתן להם.

• רכישת תוצרת "כחול לבן" במודל מקומי של רכישת תוצרת "נתיבות שלנו" עם שיווק מטעם העירייה בפייסבוק, אינסטגרם ואתרי אונליין, על מנת להגדיל את ההכנסות של העסקים המקומיים עד כמה שניתן בזמן הזה.

• "עזרה הדדית" – דחיית תשלומי שכירות של בתי העסק לבעלי הנכסים לתקופה של חודשיים אל מול קבלת צ'קים בפריסה ל-6 תשלומים מ 10/06/2020.

• "קו חם" למתן מענה קולי לעסקים שנקלעו לקושי כלכלי מול הבנק לצורך סיוע נקודתי מול הגורמים המשפיעים להקלות.

אני בטוח שיש עוד לא מעט אפשרויות לעזור ולתמוך אחד בשני , כולנו נשתדל לסייע אחד לשני על מנת שנוכל להשתקם מהנזקים שגם ככה יהיו, כמה שיותר מהר.

| מימון בקרן המדינה |
בנוסף, בימים האחרונים המדינה הקימה קרן במסלול ייעודי למימון הון חוזר להתמודדות עם השפעת התפרצות נגיף הקורונה. המסלול מוצע במסגרת פעילותה של קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה.

תנאי זכאות:

המסלול מיועד להעמדת הלוואות למימון הון חוזר לעסקים שיציגו קשר בין הקושי התזרימי וצרכי ההון החוזר של העסק לבין התפרצות הנגיף.
כל בקשה המוגשת במסגרת מסלול זה תוגש בצירוף שני מסמכים נוספים: הצהרה חתומה בפני עו"ד, המפרטת את הקשר התוצאתי בין צרכי התזרים שהוצגו להתפרצות הנגיף, ותחזית חודשית של רווח והפסד לשנת הפעילות הקרובה.

סכום הלוואה מקסימלי: עד 500,000 ₪ או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון – הגבוה מבניהם.

בטוחות: העמדת בטוחה בשיעור של 10% מגובה ההלוואה המאושרת.

תקופת הלוואה: הלוואה לתקופה של עד 5 שנים. אפשרות לדחיית תשלום הקרן ההלוואה (גרייס) לתקופה של עד 6 חודשים.

עמלת הבדיקה הכלכלית: עסקים העונים על הקריטריונים במסלול זה יהיו פטורים מתשלום עבור הבדיקה הכלכלית שמשולם לאגף החשב הכללי ע"ס 250 ₪.

זמני טיפול בבקשה: זמני טיפול בבדיקת הבקשה לקבלת הלוואה במסלול זה יקוצרו לעד 9 ימי עבודה בבנק הנבחר. הגוף המתאם יקצר ככל הניתן את זמני הטיפול בבקשות הלוואה במסלול ייעודי זה.

בנוסף, לאור החשש מההשלכות הכלכליות של התפשטות נגיף הקורונה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז השבוע על הקמת קרן חירום לסיוע לעסקים החיוניים לתפקוד המשק. את הקרן יקים שר האוצר משה כחלון עד יום ראשון הקרוב, כצעד ראשון, כשלדברי נתניהו, "הצעד הבא יהיה שככל שיתפתח המשבר, משרד האוצר בתיאום עם בנק ישראל, יציע כלים לסיוע תזרימי לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות המשבר".

ככל הנראה מדובר בקרן בגובה של 4 מיליארד שקלים שתעזור לעסקים שנפגעו/ יפגעו עתידית מהמצב אליו נקלענו לאחרונה. המהלך יהיה בהליך מקוצר מול הבנק באופן יחסי אבל אכן מדובר בכלי פיננסי שיכול לעזור ללא מעט עסקים במצב הנוכחי.

דרך נוספת שקיימת כבר שנים רבות אך לא מעט עסקים שמגיע להם הלוואה מהסוג הזה "טרם ניצלו אותה " והיא:

גיוס הלוואות דרך ערבות מדינה

דרך מצוינת לגייס הלוואה בנקאית זולה היא בעזרת ערבות המדינה. עסקים קטנים ובינוניים יכולים לפנות לגיוס הלוואות לעסקים מקרן סיוע לעסקים, הלוואה עסקית מכספי הבנק אשר מוענקת עם ערבות מדינה בחשבון בנק נפרד לחשבון העסקי. הלוואות אלו הן הלוואות זולות מכיוון שהמדינה מגבילה את גובה הריבית שמוענקת על ידי הבנקים לסף ריבית מקסימלי של פריים+3.5%. כדאי לכל עסק לבחון את הזכאות שלו לגיוס הלוואה כזאת. בנוסף, קיימת קרן בערבות "מדינה" גם בבנק הפועלים באופן ישיר, שניתנת בתנאים מצוינים.

תכנית עסקית ככלי מחייב 

חשוב שתפנימו שעסקים קטנים ובינוניים אשר מקבלים ליווי שוטף של יועץ עסקי מקבלים יחס מועדף בבנק. הבנקים אוהבים לתת הלוואות לעסקים אשר נמצאים במצב ניהולי אחראי, ולכן הם רואים בעסק אשר מקבל ליווי מיועץ עסקי כעסק מועדף למתן אשראי עסקי. 

בהחלט ניתן לצאת בהנחה שעסק שמקבל ייעוץ עסקי שוטף נמצא במצב טוב יותר, הן פיננסי והן בנקאי, ולכן הוא יכול לגייס יותר הלוואות. נוסף על כך יועץ עסקי יכול לייצג טוב יותר את העסק מול הבנקים, לרבות במשא ומתן על תנאי ההלוואה. עוד בזאת, יועץ עסקי מסייע לעסק להתנהל בצורה בנקאית טובה יותר לאורך זמן, מה שתמיד מייצר יותר רצון מהבנק להעניק לעסק הלוואות. בעזרתו של יועץ עסקי תוכלו לגייס יותר הלוואות לעסקים בזול.

כאשר אתם פונים לבנק לבקש הלוואה עסקית לביצוע השקעה, אז מבחינתכם אתם מבקשים מהבנק לגייס אשראי עסקי היום על מנת הגדיל את מחזור ההכנסות של העסק בעתיד. הבנקים לא בהכרח יהיו מוכנים להאמין בהשקעה בעסק, אך גיוס הלוואה מהבנק להשקעה עם תכנית עסקית יכול לשפר את הסיכויים שלכם.

תכנית עסקית להשקעה מציגה לבנק את צרכי ההשקעה של העסק, מפרטת כיצד יופנו כספי ההלוואה להשקעה בעסק ומחזקת את יכולת ההחזר של העסק על ידי תחזית פיננסית.

לסיכום:

לקוחות שהוכיחו אמינות לאורך זמן מול הבנק, גילו שגם במנים בהם היה יותר קשה להם לקבל אשראי מהבנק, הם הצליחו לגייס הלוואות.

לעמוד במסגרות הקיימות ולא להתנהל בחריגות מהמסגרת אשראי נותן לנו "נקודות זכות" מול הבנק שהרי במצב זה הבנק מבין שמדובר בלקוח עקבי ואחראי ששולט בהוצאות ובניהול העסק.

בכל בנק יש מערכת שנקראת מערכת דירוג אשראי ומה שמופיע בה,זה בעצם דירוג הלקוח מבחינת סיכון האשראי שבו הוא נמצא בכל זמן נתון וככל שהדירוג נמוך יותר כך הסיכוי שלנו להשיג מימון ובזול גבוהה יותר.